Okunuyor:
Alzheimer
Paylaş:
Image

Unutmak mı? Unuttuğunu bile bilmemek mi? Kim olduğunuzu bilmek, aynaya baktığınızda kendinizi tanımak, sevdiklerinizin isimlerini ve onlarla paylaştığınız her anı unutmak sizce nasıl olurdu? Alzheimer, insanın yaşarken bir yandan da yok oluşudur. 

   Merkezi sinir sisteminin bazı kısımlarında sinaps ve nöronların yok olmasıyla ortaya çıkan bir demans türüdür alzheimer (Özkay, Öztürk ve Can, 2011). Demans ise, zihinsel birçok becerinin hastalıklar nedeniyle zayıflaması durumudur. Alzehimer hastalığının görülmesine ortam sağlayan pek çok sebep vardır. Bunlardan ilki, genetik yatkınlıktır. Bir diğeri ve en çok risk faktörü taşıyan 65 yaş üstü insanlardır. Çevresel faktörler içerisinde eğitim seviyesi, kazalara bağlı travmalar ve depresyon gibi etkenlerinde sebep olabileceğine araştırmacılar yer vermiştir (Özkay, Öztürk ve Can, 2011). 

    Hastalığın klinik tanısında kullanılan iki ölçüt bulunmaktadır. Ölçütler neticesinde alzheimer seyrinde 7 evre öne sürülmüştür. Fakat belirtiler hastadan hastaya değişim göstermektedir. Evreler, çok hafiften-çok şiddetli  bilişsel zayıflık sıralamasına doğru ilerler. Çok hafif ve hafif bilişsel zayıflık evrelerinde, kişi nesnelerin yerini unutmayla başlayan daha sonra eşyaları kaybetmeyle devam eden, kelime seçimleri ve tanıdıklarının isimlerini unutmasından oluşan evrelerdir. Orta ve şiddetli bilişsel zayıflık evreleri daha zorlu evrelerdir. Kişi artık kendi geçmişini unutmaya başlar ve genellikle içine kapanıktır. Yer-zaman kavramı karışmış ve nesnelerin işlevlerini unutmuştur. Basit kişisel gereksinimleri içerisindeki tuvalet, banyo gibi temel ihtiyaçlarda yardıma ihtiyacı vardır. Çok şiddetli bilişsel zayıflık evresinde hasta artık yataktan kalkamaz durumda bütün ihtiyaçlarında yardıma muhtaç ve konuşma yetisi neredeyse son bulmuş durumdadır. Bütün bu kayıpların yanında davranışsal pek çok değişiklikte beraberinde görülür. Saldırganlaşabilir, sebepsiz gezintilere çıkabilir, uyku sorunları yaşayabilir ve sanrılara tutulması buna örnektir. Hastalık yok olmamakta sadece ilaç ve klinik tedavilerle etkileri azaltılmaktadır ( Özkay, Öztürk ve Can, 2011).

   Alzheımer oldukça sinsi başlayan ve hızlı ilerleyen bir hastalık olup teşhisi ve tedavisi uzun bir süreçtir. Hastalıkla mücadele etmek hasta kadar yakınları içinde çok zordur. Elimizden gelen tek şey hastaya temel ihtiyaçları doğrultusunda bakım vermek ve fotoğraf albümleriyle, şarkılarla, doğayla iç içe  zaman geçirmesine özen göstererek hastanın yaşam kalitesini iyileştirebilmektir.


KAYNAKÇA

Özkay, Ü., Öztürk, Y., Can, Ö. (2010) Yaşlanan Dünyanın Hastalığı:Alzheimer Hastalığı. S.D.Ü. Tıp Fakültesi Dergisi, 2011:18(1)/35-42.


Bunları beğenebilirsiniz.

Image

En Ünlü Beyin: H.M. Vakası

H.M. tam ismiyle “Henry G. Molaison”, 26 Şubat 1926’da Amerika’da Hartford’da doğmuştur. H.M., 9 yaşında geçirdiği bir bisiklet kazası sonrasında kafasını şiddetli biçimli çarpar ve çarpmanın...

Image

Fregoli Sendromu

Fregoli sendromu dilimize ‘binbir surat sendromu’ olarak geçmiştir. Hastalığın ortaya çıkışı İtalyan bir tiyatro oyuncusu olan Leopoldo Fregoli’nin rol aldığı ve çok kısa süreler içerisinde farklı...

Image

Nöroloji ve Psikolojinin Buluşma Noktası: Nöropsikoloji

Günümüzde psikoloji denilince çoğu insanın aklına sadece insanın zihinsel durumları veya zihinsel durumlarından kaynaklanan psikolojik rahatsızlıklar gelse de psikoloji aslında bundan ibaret değildir

arrow-up icon