Okunuyor:
B.F. Skinner kızını bir kutuda mı yetiştirdi ?
Paylaş:
Image

B.F. Skinner kızını bir kutuda mı yetiştirdi ?

Şükrü Önbaş
1 yıl önce

Skinner’ın, “havalı beşik” (“bebek bakıcısı” veya “vâris düzeltici” ismiyle de anmaktaydı) adını verdiği bir çeşit beşik/oyun parkı geliştirdiğini biliyor muydunuz? Bu beşik; küçük bir çocuk için ayarlanmış, geniş, iyi aydınlatılmış ve sıcaklığı kontrol edilen bir bölme idi. Skinner, ikinci kızı Deborah’yı doğumundan itibaren birkaç yıl bu bölmede yetiştirmiştir.

Popüler görüşün aksine bu, farelerin yiyecek elde etmek için pedala basmak zorunda olduğu klasik bir Skinner Kutu’su değildi; daha çok geniş bir beşik gibiydi. Her ne kadar bu düzeneği eleştirenler, kızının tuhaf bir çocuk yetiştirme yaklaşımından zarar gördüğünü söyleseler de, Skinner daima, kızının acı çekmediğini ve topluma uyumlu, üniversite eğitimi almış bir sanatçı olduğunu iddia etmiştir.


Kaynak: Cohen, L. (2017). A’dan Z’ye Psikoloji (1). İstanbul: Say Yayınları.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Seyirci Etkisi ve Kitty Genovese Vakası

1964 yılında New York’ta Kitty Genovese adlı genç bir kadın evinde bir adamın saldırısına uğrar. Çevre apartmanlarda yaşayan en az 38 kişi çığlıkları duymasına ve olaya şahit olmasına rağmen...

Image

Skinner’in Distopyası

Dünyanın en tanınmış psikologlarından biri olan Amerikalı Radikal Davranışçı Burrhus Frederic Skinner’ın aynı zamanda bir distopya romanının yazarı olduğunu biliyor muydunuz?

Image

Chess ve Tomas’ın Çocuk Sınıflandırması

Kolay Çocuk: Thomas, Chess ve Birch’e göre, çocukların % 40’ını tanımlamaktadır. Diğerlerine karşı olumlu bir tutum içerisinde olan, sosyal olarak aktif, yeni deneyimler karşısında açıklık sergileyen

arrow-up icon