Okunuyor:
En Ünlü Beyin: H.M. Vakası
Paylaş:
Image

En Ünlü Beyin: H.M. Vakası

Şükrü Önbaş
2 yıl önce


H.M. tam ismiyle “Henry G. Molaison”, 26 Şubat 1926’da Amerika’da Hartford’da doğmuştur. H.M., 9 yaşında geçirdiği bir bisiklet kazası sonrasında kafasını şiddetli biçimli çarpar ve çarpmanın etkisi ile giderek azalan aralıklarla epilepsi nöbetleri geçirmeye başlar. 21 yaşına geldiğinde nöbetler günde 10 defaya kadar çıkar. 


H.M. bu rahatsızlıktan kurtulmak için pek çok yöntem denese de hiçbir sonuç alamaz ve sonunda Hartford Hastanesi’de beyin cerrahı olarak çalışan Dr. William Beecher Scoville’a başvurur. 1953 yılında Dr. Scoville, H.M.’i şiddetli epileptik nöbetlerinden kurtarmak için ameliyat etmeye karar verir. Dr. Scoville’ın karar verdiği bu ameliyat hipokampusun büyük bir kısmının çıkarılmasını içerir. 
Ameliyat işe yaramıştı H.M.’in epileptik nöbetleri yılda 1-2 defaya kadar düşmüştü. Fakat hipokampusun çıkarılan bölümü ile birlikte H.M artık uzun süreli belleğinde yeni bilgileri tutamıyor ve eskileri de hatırlamakta zorluk çekiyordu. Kısa süreli belleğinde ise hiçbir problem yoktu.


H.M. ameliyattan uyandığı andan itibaren bilinçli bir bellek oluşturamadı. Günlük olaylar hafızasında sadece saniyeler ya da dakikalar boyunca kalabiliyordu. Biriyle tanıştığında, o kişiyi günde pek çok kez görmesine rağmen tanıyamıyordu.


H.M., 2 Aralık 2008 yılında ölmeden önce bile kendisinin 20’li yaşlarda genç bir adam olduğunu zannediyordu. Çünkü ameliyattan sonraki yıllar onun için yok gibiydi. H.M. vakası araştırmacılara, anıların depolanması için hipokampusun ne kadar önemli olduğunu anlama ve güncel tanımını yapabilme olanağını tanıdı. 

Aynı zamanda vakanın ölümünden sonra beyni çıkarılarak incelendi. Böylece, bugün dahi araştırmalarımızı sürdürebilmekteyiz ve gelecekte de daha fazlasına ulaşabileceğiz gibi görünmekte.

Hipokampus: Beyinin önemli bir parçasını oluşturan ve öğrenme, bellek ve duygu süreçlerinde önemli rol oynayan kısmı.


Kaynak: Carter., R. (2013). Beyin Kitabı (1). Alfa Yayınları.

En Tanınmış Amnezik H.M.(t.b.). https://yilmazhakan.wordpress.com/bir-norobilim-efsanesi-h-m/


Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Fregoli Sendromu

Fregoli sendromu dilimize ‘binbir surat sendromu’ olarak geçmiştir. Hastalığın ortaya çıkışı İtalyan bir tiyatro oyuncusu olan Leopoldo Fregoli’nin rol aldığı ve çok kısa süreler içerisinde farklı...

Image

Nöroloji ve Psikolojinin Buluşma Noktası: Nöropsikoloji

Günümüzde psikoloji denilince çoğu insanın aklına sadece insanın zihinsel durumları veya zihinsel durumlarından kaynaklanan psikolojik rahatsızlıklar gelse de psikoloji aslında bundan ibaret değildir

Image

Prefrontal Korteksi Nasıl Geliştirebiliriz?

Frontal korteks, insan beyninin yaklaşık üçte birini kaplar. Prefrontal korteks ise frontal korteksin uç kısımlarına verilen isimdir ve frontal lobların davranışlarımızla ilgili anlaşılması en güç ve

arrow-up icon