Okunuyor:
Erotomani Sendromu
Paylaş:
Image

Erotomani Sendromu

 Bir kişi düşünün ki “herkes bana aşık”, “fark ettin mi sürekli beni izliyor”, “gördün mü durduk yere bana gülümsedi” gibi sürekli sanrılara tutulmuş olsun. Herhangi bir kanıt niteliği taşımasa dahi, herkesin kendisine karşı büyük bir ilgi duyduğunu ve ona hayran olunduğunu düşünür. İşte bu sendromun adı erotomanidir.

Erotomani sendromu, kişinin karşısına çıkan hemen hemen herkesin kendisine aşık olduğu sanrısına kapılmasıdır. Sendrom genellikle kadınlarda görülür ve kendisine ilgi duyduğunu düşündüğü erkekler genellikle sosyal ve ekonomik bakımdan yüksek statüden insanlardır (Topçuoğlu ve ark. 1997).

 Kişinin bu sanrıya kapılması için o insanlar ile geniş bir iletişim ağında olmasına bile gerek yoktur. Herhangi bir bakış, yolda yürürken göz göze gelmesi, nezaket çerçevesi içerisinde yapılan her jest bunun olduğuna kanıt gösterilebilir. Bu kişiler için olumsuz denilecek hareketler bile “aşk” göstergesidir (Topçuoğlu ve ark. 1997).

 Kişinin sanrıya kapılması için gerçek bir etkileşim olup olmaması önemli değildir. Bazen tamamen tesadüfi bazen hiçbir etkileşim olmamasına rağmen kişiler kendisini bu durumun içinde bulur bu yüzden sendrom paranoya kategorisinde sıralanır. Hastalık birçok araştırmacı tarafından şizofreni tanısıyla mı adlandırılmalı yoksa ayrıca yer mi verilmeli şeklinde tartışmalara sebep olmuştur (Topçuoğlu ve ark. 1997).

 Erotomani sendromunun genellikle kadınlarda görülmesinde en büyük etkenin evlenip çocuk sahibi olduktan sonra kadınların aşk kavramından uzaklaşması olarak görülmüştür. Erotomani, kalıcı etkilere sahiptir, zaman içerisinde artıp azalabilir. Sanrı “beni uzaktan seviyor” haline dönüşür. Kişilik özellikleri ile sanrıların düzeyi değişebileceği gibi, narsistik bir haz kaynağıdır. Kişi kendisini yeterli, sevilesi görmek ister ve bunu hayatına gerçek olmayan ifadelerle yansıtır (Topçuoğlu ve ark. 1997). Tedavi sürecinde belirli aralıklarla görüşmeler yapılarak ve ilaç yardımıyla yapılmaktadır.


KAYNAKÇA

Topçuoğlu, V., Sarıbeyoğlu, S., Göktepe, E., (1997) Bir Olgu Dolayısıyla Erotomani Kavramının Gözden Geçirilmesi. Düşünen Adam Dergisi, 10(3): 61-64

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Benlik Saygısı

Benlik, kendimize ait olduğuna inandığımız kesin düşüncelerimiz, kendimizi algılayış biçimimiz ve kişiliğimize yön veren kalıtsal ve çevresel etmenlerin ortak bir ürünüdür.

Image

Ve Kanser Psiko-Onkolojiyi Doğurdu!

İnsan vücudunda bulunan her bir hücre, yaşamı boyunca belirli bir sayıda bölünebilir.

Image

Psikolojik Sözleşme

Psikolojik sözleşme iş dünyasının oluşumundan itibaren varlığını sürdürmüş olsa da teorik olarak söz konusu olması 1960 yılında Argyris tarafından gerçekleştirilmiş ve literatüre katılmıştır.

arrow-up icon