Erotomani Sendromu

 Bir kişi düşünün ki “herkes bana aşık”, “fark ettin mi sürekli beni izliyor”, “gördün mü durduk yere bana gülümsedi” gibi sürekli sanrılara tutulmuş olsun. Herhangi bir kanıt niteliği taşımasa dahi, herkesin kendisine karşı büyük bir ilgi duyduğunu ve ona hayran olunduğunu düşünür. İşte bu sendromun adı erotomanidir.

Erotomani sendromu, kişinin karşısına çıkan hemen hemen herkesin kendisine aşık olduğu sanrısına kapılmasıdır. Sendrom genellikle kadınlarda görülür ve kendisine ilgi duyduğunu düşündüğü erkekler genellikle sosyal ve ekonomik bakımdan yüksek statüden insanlardır (Topçuoğlu ve ark. 1997).

 Kişinin bu sanrıya kapılması için o insanlar ile geniş bir iletişim ağında olmasına bile gerek yoktur. Herhangi bir bakış, yolda yürürken göz göze gelmesi, nezaket çerçevesi içerisinde yapılan her jest bunun olduğuna kanıt gösterilebilir. Bu kişiler için olumsuz denilecek hareketler bile “aşk” göstergesidir (Topçuoğlu ve ark. 1997).

 Kişinin sanrıya kapılması için gerçek bir etkileşim olup olmaması önemli değildir. Bazen tamamen tesadüfi bazen hiçbir etkileşim olmamasına rağmen kişiler kendisini bu durumun içinde bulur bu yüzden sendrom paranoya kategorisinde sıralanır. Hastalık birçok araştırmacı tarafından şizofreni tanısıyla mı adlandırılmalı yoksa ayrıca yer mi verilmeli şeklinde tartışmalara sebep olmuştur (Topçuoğlu ve ark. 1997).

 Erotomani sendromunun genellikle kadınlarda görülmesinde en büyük etkenin evlenip çocuk sahibi olduktan sonra kadınların aşk kavramından uzaklaşması olarak görülmüştür. Erotomani, kalıcı etkilere sahiptir, zaman içerisinde artıp azalabilir. Sanrı “beni uzaktan seviyor” haline dönüşür. Kişilik özellikleri ile sanrıların düzeyi değişebileceği gibi, narsistik bir haz kaynağıdır. Kişi kendisini yeterli, sevilesi görmek ister ve bunu hayatına gerçek olmayan ifadelerle yansıtır (Topçuoğlu ve ark. 1997). Tedavi sürecinde belirli aralıklarla görüşmeler yapılarak ve ilaç yardımıyla yapılmaktadır.

KAYNAKÇA

Topçuoğlu, V., Sarıbeyoğlu, S., Göktepe, E., (1997) Bir Olgu Dolayısıyla Erotomani Kavramının Gözden Geçirilmesi. Düşünen Adam Dergisi, 10(3): 61-64

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör Girişi