Okunuyor:
Fregoli Sendromu
Paylaş:
Image

Fregoli Sendromu

Avatar
2 yıl önce

Fregoli sendromu dilimize ‘binbir surat sendromu’ olarak geçmiştir. Hastalığın ortaya çıkışı İtalyan bir tiyatro oyuncusu olan Leopoldo Fregoli’nin rol aldığı ve çok kısa süreler içerisinde farklı rollere bürünerek oynadığı bir tiyatro oyunundan sonra, izleyiciler içerisinde genç bir kadının bu durumdan etkilenmesi ve süregelen hayatında her yerde onu gördüğünü düşünmesiyle başlamıştır. Ve bu kadın kayıtlara geçen ilk ‘fregoli sendromu’ hastası olmuştur. Anlayacağınız üzere hastalık adını ünlü tiyatrocudan almıştır. Nadir görülen bir nörolojik bozukluktur.

Fregoli sendromuna sahip biri, gördüğü herkesin bir kişinin kılık değiştirmiş hali olduğunu düşünür. Bir tür delüzyon denebilir. Bir çeşit takıntıyla başlayabilir. Herhangi bir benzerlik taşımasa dahi, o kişinin kılık değiştirmiş bir şekilde o olduğunu ifade ederler. Örneğin bu sanrıya tutulmuş bir kişi, kendisi hariç herkesin aynı kişi olduğunu sanırken, herkesin kötü kişilerce ele geçirildiğini de düşünüyor olabilir.1 Nedenler tam olarak bilinmese de sonuçlar genel ve açıktır. Çoğu zaman kişilerin takıntılarıyla ortaya çıkıyorsa da bilim insanlarının sendrom üzerine çok çarpıcı sebepleri vardır. Bu açıklamalara göre beynimizde duyguları kontrol eden limbik sistem ve yüzleri tanımamızı sağlayan bölümde bir bağ oluştuğunda da -bu bağ normalinden çok daha kuvvetli bir bağ olmalıdır- bu sendromla karşılaşabiliriz. Araştırmalar sonucunda cinsel istismarın sebep olduğu travmalarla da karşılaşılmıştır. Cinsel istismara uğramış birey her yerde o kişiyi gördüğünü, onun kılık değiştirerek kendisini takip ettiğini ve tekrar kendisine zarar vereceğini hissediyor olabilmektedir. Bu sebeple bir yanılsamaya neden olan beynin herkesi aynı kişi sandığı ve “Böyle hissediyorsam, bu o” algısına yol açtığı düşünülmektedir.

Çok eski zamanlarda ortaya çıkmasına karşın az sayıda görülmesi etkin tedavi yöntemlerinin oluşturulmamasına sebep vermiştir. Düzenli psikiyatrik görüşmeler ile tedavi edilebileceği görülmüştür. İlginç bir sendrom olarak gözümüze çarpsa da bu durumdan mustarip insanlarda yoğun bir sosyal geri çekilme ve kaygı bozukluğu gibi başka yaşamsal sorunlara da neden olabilmektedir.

 

KAYNAKÇA

https://sinirbilim.org/fregoli-sendromu/

http://onlinemakale.dusunenadamdergisi.org/pdf/dusunenadam/962010182016-4-6.pdf


Bu içeriği paylaş:


Bir yorum yapın (Lütfen önce oturum açın.)