Okunuyor:
Hızlı ve Yavaş Düşünme
Paylaş:
Image

Hızlı ve Yavaş Düşünme

Zirve Paşa
8 ay önce

Hızlı ve Yavaş Düşünme, 2002 yılında Nobel Ödülü’ne layık görülen Daniel Kahneman’ın kaleme aldığı bir eserdir. Bu eser, en büyük gizemimiz olarak bilinen beynimizi kısa bir keşfe çıkararak bilişsel psikoloji alanında yapılan ilgi çekici araştırmalarıyla başlıyor. Ardından asıl konu olan 1.(Hızlı) ve 2. (Yavaş) Sistem olarak ayırdığı beynin işleyişinin araştırmalarını ele ediyor. Kabaca belirtmek gerekirse; 1. Sistem, günlük tabiriyle sezgisel düşünce ve inanışları simgeler. Hızlı olarak bilinen bu sistem, ilk bakışta birinin sinirli olup olmadığı ya da hakkında edindiğimiz ilk izlenim gibi daha çok yanlılığa mahal veren sistemdir. 2. Sistem ise daha ayrıntılı ve 1. Sisteme göre daha yavaş olan muhakeme yoluyla mantıksal bir yordamanın ifadesidir. Bir problemi etraflıca düşünmek, bir sorunu analiz etmek veya üzerinde zaman ve enerji harcayarak durduğumuzda devreye giren sistemdir. Bu iki sistem ayrı çalıştığı gibi birlikte de çalışarak farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Bilimsel araştırmalar ve makale sonuçlarıyla donatılan kitap, yapısından farklı olarak okuyucuyu felsefik sorgulamalara yani düşünme üzerine düşünmeye yönlendiriyor ve aslında rasyonel düşünmenin sınırlılıkları hakkındaki gerçeklerin perdesini aralıyor. Neyi neden düşündüğümüz, hangi sistemin işleyişi etkisinde olduğumuz ve doğru düşünebilmeye ne kadar yakın olduğumuz, manipüle edildiğimiz ya da kendi kararlarımız doğrultusunda hareket edip etmediğimiz konusunda daha fazla kafa yormamıza sebep olabilecek bir kitaptır. Aklın, rasyonel gibi görünse bile ne derecede yanlılık gösterebileceğini ve farkında olmadan biriktirdiğimiz beklentilerin aslında ne ölçüde mantık dışı olabileceğini göstermektedir. Yargı ve karar verme konusundaki sistematik yanlılıkların bilinci, sağlıklı ve arınmış düşünmede önemli bir rol oynamaktadır.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Otomatik Portakal

Seçme şansın olmadan yaptığın ahlaklı şeyler, seni iyi biri yapar mı?Bir katil, birilerinin canına kast ettiği için mi katildir yoksa bu eylemi gerçekleştirdiği için mi?

Image

Akış: Mutluluk Bilimi

“Bir anlamda her insan kendi kişisel varoluşunun tarihçisidir.” Prof. Dr. Mihaly Csikszentmihalyi

Image

Psikolojik Antropolog Roger Caillois ’e göre Hangi Oyun Canavarısınız?

Oyun, bizi hazırlayan keyifli bir öğretmen gibidir. Eğer onu korumayı becerebilirsek, tüm hayatımız boyunca bizi yönlendiren harikulade bir rehber olarak hep yanımızdadır.

arrow-up icon