Okunuyor:
Kadın Bedeni Cinselliğe “Hayır” Derse: Vajinismus ve Disparoni
Paylaş:
Image

Kadın Bedeni Cinselliğe “Hayır” Derse: Vajinismus ve Disparoni

Birçok kadının söyleyemediği, ya da söylemekten çekindiği bir konudur vajinismus.  Cinsel hayatımızın bir kusuru gibi algılanmasından, bizim hatamız olduğunu düşünmekten korkarız. Ama aslında durum bu kadar yüzeysel değildir. İnsan vücudu düşünüldüğünden daha sistematik çalışır. Kadınlar içinse bu sistem beyin ve üreme organı arasında ciddi sorunlar yaratabilir. 

    Vajinismus, acı, ağrı ve daha derin düşünmek gerekirse zihinsel süreçlerin getirdiği cinsel birlikteliğe duyulan korku, daha önce yaşanmış kötü bir cinsel deneyimin yarattığı endişe gibi duyguların ortaya çıkardığı vajinanın cinsel birleşmeye izin vermediği oldukça zor bir süreçtir. Sadece cinsel birleşmelerde değil aynı zamanda doktor kontrolleri,tampon kullanımı gibi durumlarda da kendini gösterebilir (Er, Özdel ve Özpolat, 1999).

Vajinaya herhangi bir girişin olmasına gerek kalmadan, bilişsel bir süreç içerisinde bunun hayal edilmesi dahi kişide oldukça şiddetli ağrılar ve spazm gibi fiziksel acılar vermektedir. Yalnızca fiziksel acılar değil birtakım ruhsal acılara da sebep olur. Kişi kendisini yetersiz, eksik görebilir (Er, Özdel ve Özpolat, 1999).

   Vajinismus çoğu zaman “disparoni” ile karıştırılır. Disparoni, cinsel birlikteliğin gerçekleştiği ama bu sürecin oldukça ağrılı ve sonrasında da ağrıların devam ettiği bir semptomdur (Sayalı, Doğangün ve Aras, 1997).

   Disparoni tıpkı vajinismus gibi, cinsel birlikteliğe karşı duyulan korku ve geçmişte yaşanan cinsel bir travma, kişinin cinsellik ile ilgili yeterli özgürlüğü kendisinde hissetmemesi gibi durumlarla ortaya çıkar (Sayalı, Doğangün ve Aras, 1997).

  Hem vajinismus hem de disparoni için  konuşmak gerekirse, büyük ölçüde psikolojik süreçlerin yarattığı durumlar olduğunu söylemek mümkündür. Büyük ölçüde cinsel sorunların kadınlarda görülmesinin en büyük sebebinin toplum baskısının, sadece üreme amaçlı cinsel birlikteliklerin meşru kabul edilmesinin ve belirli bir erişkinliğe gelse dahi kişilere cinsellik ile ilgili gerekli bilgilerin verilmemesinin büyük ölçüde etken olduğu aşikardır. 

   Vajinismus ve disparoni tedavileri için jinekolog kontrollerinin yanında psikoterapiler ile kişinin ağrılarının hafifleyeceği, cinselliği daha normal algılamasına yardımcı olacağı kesindir. Belirli egzersizler sayesinde  vajinanın kontrolünü ele almakta mümkündür (Er, Özdel ve Özpolat, 1999).


KAYNAKÇA

Er, O., Özdel, K., Özpolat, A. (1999) Vajinismus. Kriz Dergisi, 18(3):37-45.

Sayalı, E., Doğangün, Z., Aras, A. (1997)  Yaygınlığı ve Sonuçları Açısından Disparoni. Aile Hekimleri Dergisi, 1(4):216-219.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Benlik Saygısı

Benlik, kendimize ait olduğuna inandığımız kesin düşüncelerimiz, kendimizi algılayış biçimimiz ve kişiliğimize yön veren kalıtsal ve çevresel etmenlerin ortak bir ürünüdür.

Image

Ve Kanser Psiko-Onkolojiyi Doğurdu!

İnsan vücudunda bulunan her bir hücre, yaşamı boyunca belirli bir sayıda bölünebilir.

Image

Psikolojik Sözleşme

Psikolojik sözleşme iş dünyasının oluşumundan itibaren varlığını sürdürmüş olsa da teorik olarak söz konusu olması 1960 yılında Argyris tarafından gerçekleştirilmiş ve literatüre katılmıştır.

arrow-up icon