Okunuyor:
Kıskanmanın Korkunç Hali – Othello Sendromu
Paylaş:
Image

Kıskanmanın Korkunç Hali – Othello Sendromu

Kıskanmak ne demek? sorusuyla başlamak yerine bir süredir ne tür kıskançlıklar içeren hareketlerde bulundunuz ve ne şekilde bu duyguyu yansıttığınızı düşünmenizi istiyorum. Kıskanılmak gerçekten hoşumuza gidecek bir his mi? Yazımızda “kıskanmak” durumunun romantik ilişkilerimizde ne şekilde görüldüğünü ve ne boyutlara ulaştığında “Othello Sendromu” olarak nitelendirdiğimiz başlığın nasıl sonuçlar doğuracağını açıklama gayretinde bulunacağım.

Kıskanmak, ilişki içerisinde diğer insanları tehdit unsuru olarak görmekle başlayan, gerek güvensizlik gerekse yetersizlik duygularıyla ortaya çıkabilecek, zaman içerisinde boyutlarını büyülterek mutsuzluk, öfke gibi ifadeye dökülmüş şekliyle karşımıza çıkacak bir tutumlar bütünüdür. Kıskanmak, tamamen olumsuz duyguların tümünü kapsayan yersiz ve birçok durumda hiçbir gerekçe bulunmadan ifadeye dökülen bir tutumdur (Kece, 2015). Evrimsel olarak duruma bakmamız gerekirse, kıskançlık olarak ifade ettiğimiz bu tutum her birimizde bulunan, dışarıdan gelecek tehdit unsurlarına karşı bir tür savunma mekanizması olarak işleyen bir sistemdir (Kece, 2015). Son on senedir hava durumu sunumu yapar gibi her gün daha da artan gerek ülkemizde gerekse dünya gündeminde cinayet ve şiddet haberleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Her cinayet, şiddet haberinin altında tek bir ifade var “kıskandım!”. İşte tamda burada sizlere asıl anlatmak istediğim Othello Sendromuna değineceğim.

Othello sendromu, patolojik bir kıskançlıktır. Bahsettiğimiz bütün olumsuz duyguların aşırı olması neticesiyle, tamamen kişinin hayali bir kurgu içerisinde geliştirdiği gerçek dışı senaryolar ile aşırı şüpheci davranması durumudur. Kişi, karşısındaki bireyin hayatını tamamen kendi kontrolü altına almayı hedefler ve bunu gerçekleştiremediği her an sapkın davranışlar sergiler ve genellikle erkeklerde görülür (Kece, 2015). Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, kıskançlık duygusu kadın ve erkeklerde ifade edilişi bakımından farklılıklar gösterir. Kadınlar kıskandığında, sesini yükseltip ağlamak gibi pasif olarak nitelendirilen ifadeler sergilerken, erkekler tehdit etmek, şiddet içeren birtakım hareketlerde bulunarak hatta cinayetlere teşebbüs edecek kadar saldırgan ifadeler sergilerler (Kece, 2015). Othello sendromu, adını Shakespeare’ın “Othello” adlı eserinden almıştır. Eserden kısaca bahsetmemiz gerekirse hikayede adı geçen Othello’nun aşık olduğu kadına yersiz bir şüphesiyle başlayarak kıskançlık duygusunun nelere sebep olduğu anlatır (Pelister, 2016).

Kıskançlık duygusunun patolojik bir hale dönüşmesi durumunda kişinin psikolojik bir destek almayı kendisinin istemesi kadar çevresindeki insanlarında bu durumun farkına varmasıyla kişiye bildirmesi ve psikolojik destek alması için öneride bulunması da büyük önem taşır. Bilinçli hiçbir insanın kıskanmayı birtakım şiddetli boyutlara taşımayacağı konusunda kesin bir söz söyleyemeyiz. Ancak kesin olarak söyleyebileceğimiz tek bir şey var ki o da, kıskançlık duygusunun tamamen bir öz saygı yitimi ile başlayıp beraberinde size ve ilişki içerisinde bulunduğunuz o insana ciddi zararlar verecek kadar yanlış tutumlar sergilemenize neden olduğudur. Hiçbir şiddet içeriği sevgi göstergesi olamaz.

Öncelikle “kıskanmak” dediğimiz bu duyguyu tanıyın ve ne boyuta ulaştığında zarar verebileceğini anlayın daha sonra “Neden böyle hissediyorum?” sorusunu kendinize sorun ve kaynağı bulun. Kaynak, size kendinizle ilgili bir yetersizlik duygusuna kapılmanız neticesinde kıskançlığı sergilediğinizi gösteriyorsa bu durumla, karşınızdaki insanla ilgili kapıldığınız bir sanrıyla gerçekleştiriyor iseniz bu durumda yapabildiğimiz en özel şey olan iletişim ile bir çözüm yolu bulun. Empati kurun ve yersiz, abartılı her duygu ve ifadeyi kontrol altında tutun. Kontrol altında tutamadığınız ve sadece şiddet içermeyen her olumsuz davranışın sonucunda yapabileceğiniz en değerli şeyi yaparak özür dileyin. Bütün bunları yapmış ve yapıyor olmanıza rağmen hala devam ediyorsa tek yapmanız gereken profesyonel bir yardım almak olacaktır (Kece, 2015).

Dünyada yaşayabileceğimiz en kıymetli duygu olan sevgiyi, kıskançlık dediğimiz bu olumsuz duygular bütünüyle yıpratarak verdiğimiz ya da vereceğimiz zararları gözler önüne seren her örnekten büyük bir ders çıkararak, katlanarak devam etmesine dur diyebiliriz.

 

KAYNAKÇA

Pelister, T., G. (2016). Othello’da İlkel Kavramı Bağlamında Gölge Arketipi, Yedi: Sanat, Tasarım ve Bilim Dergisi, Sayı: 15, syf: 6-10.

Kece., C. (2015). Kıskançlık, 06.04.2015 tarihinde http://www.cemkece.com.tr adresinden alındı.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Benlik Saygısı

Benlik, kendimize ait olduğuna inandığımız kesin düşüncelerimiz, kendimizi algılayış biçimimiz ve kişiliğimize yön veren kalıtsal ve çevresel etmenlerin ortak bir ürünüdür.

Image

Ve Kanser Psiko-Onkolojiyi Doğurdu!

İnsan vücudunda bulunan her bir hücre, yaşamı boyunca belirli bir sayıda bölünebilir.

Image

Psikolojik Sözleşme

Psikolojik sözleşme iş dünyasının oluşumundan itibaren varlığını sürdürmüş olsa da teorik olarak söz konusu olması 1960 yılında Argyris tarafından gerçekleştirilmiş ve literatüre katılmıştır.

arrow-up icon