Okunuyor:
Küçük Şeyleri Dert Etmeyin
Paylaş:
Image

Küçük Şeyleri Dert Etmeyin

Merve Güçlü
2 yıl önce

 Kendimize dönüp baktığımızda o kadar da önemli olmayan küçük şeylere takılıp kaldığımızı görüyoruz çoğu zaman. Bazen de küçük sorunlara ve endişelere odaklanıyoruz ve onları güçlendirip gerçekte olduğundan daha büyük hale getirebiliyoruz. Varoluşçu terapinin kurucularından Viktor Frankl’ın çok sevdiğim bir sözü var: “ Hayatın bize verdiklerini kontrol edemeyiz ama bizim ona verdiğimiz tepkiyi kontrol edebiliriz.” Maalesef hayatın bize getirdiği bazı zorluklar olabilir, bunları kontrol edemeyebiliriz; fakat bu zorlukların üstesinden gelme yöntemlerini öğrenerek bahsi geçen durumlara verdiğimiz tepkileri kontrol altına alabiliriz. Örneğin, trafikte makas atan birini görmezden gelmek ve yolumuza devam etmek yerine öfkelenme hakkımız olduğuna kendimizi ikna ediyoruz. Hatta şoförle nasıl tartışacağımızı hayal edebiliyor ve durumu unutmak yerine çevremizdekilere anlatma ihtiyacı duyuyoruz. Bunu yaparak başka bir kişinin problemlerini sırtımıza alıyor oluşumuz endişelerimizin daha fazla artmasına sebep olabiliyor. Tabi ki endişelenebiliriz, öfkelenebiliriz, nefret de edebiliriz çünkü bunlar bizim duygularımız ve bu duygular olmadan kendimizi ifade edemeyiz. Önemli olan bu duyguları yerinde ve ölçülü kullanabilmektir. Taşkınlık yaratan duygusal yoğunlukların zararını en aza indirgemek için duyguyu regüle etmek gerekir. Bu konuda ilk önce hangi duyguyu gösteriyorsunuz onu fark edip, biraz bekleyip duyguyu karşı tarafa aktarabilir ve sonrasında bu duygunun miktarı sizin hayatınızı ne derecede etkiledi bunu bir kağıda dökerek ifade edebilirsiniz. Bazen göremediğimiz durumları, olayları, duyguları ve ifade etme şeklini kağıda dökerek somutlaştırmak onları daha iyi anlamamızı sağlayabilir.


 Hayatın bir anlamı vardır ve önemli olan bu anlamı keşfedip kendi benliğimizi ortaya koyabilmektir. İnsanların çoğu, yaşam enerjilerinin büyük bir kısmını küçük şeylere harcadıkları için yaşamlarının büyüsünü ve güzelliğini kaybedebiliyor. Küçük şeyler hakkında endişelenmeme hedefine ulaşmak için çaba gösterdiğimizde daha kibar ve sabırlı olabiliriz. “Küçük şeyler nedir?” dediğinizi duyar gibiyim, aslında burada başrol bakış açımızda. Eğer siz evi toplamayı kendinizde bir stres unsuru haline getirmişseniz bu sizin onu gözünüzde büyütüp çevrenize düzen odaklı bakmanıza sonrasında da bu düşüncenin bedeninizi tamamen esir almasına sebep olabilir. Lakin bakış açınız bu durumu büyütmek yerine onu daha işlevsel bir hâle getirmek üzere odaklanmışsa o zaman kendinizi daha huzurlu hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Gerçekçi olmak gerekirse dertsiz hayat her an için mümkün olamaz, dert dediğimiz şey aslında bizim büyümemize dahası zamanla daha farklı bakmamıza sebep olmuyor mu? 


 Dertlerimizle büyümek yerine neden onları güçlendirip bizi yenmesine izin veriyoruz? İlk başta sabretmeyi öğrenmemiz gerekir. Sabırlı olduğumuz zaman etrafımızdaki şeyleri kabul etmek daha kolay olacaktır. Sabrınız yoksa yaşam daha sinir bozucu olacaktır. Bu durumda da kolayca sinirlenir ve sıkılırsınız. Sabır, yaşamınızda gerekli olan iç huzura ulaşmak için kabul boyutunu etkiler. Diğer bizi korkutan kelime ise “stres”, aslında insanların beyninde meydana gelen bir önyargıdır. Stres kelimesini duyar duymaz korku, endişe, öfke ve mutsuzluk yaşamaya başlarız. Aslında stres kelimesini daha işlevsel hale getirecek olan bizleriz. Örneğin, stresli olduğumuzda işimizi daha çabuk bitirebiliriz ya da daha güzel yapabiliriz. Her şeyin insanın zihninde sona erdiğini unutmayın! Eğer durumları değiştiremiyorsanız kendinizi değiştirmeyi denemelisiniz ve bunun için geç kalmış değilsiniz. Ne olursa olsun bizi kendimizden başka kimse iyileştiremez, diğerleri sadece yol gösterebilirler; o yolun sonundaki ışığı görebilmek size kalmış. Şimdi aynaya bakın ve kendiniz için olumlu kararlar alın. 

 Kendi şifanızı ve ışığınızı bulmanız dileğiyle… 


Kaynaklar

Carlson , D. (2017). Don’t sweat the small stuff and it’s all small stuff (12 b.). (M. Konuk, Çev.) İstanbul: Beta Yayınları. 

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Otomatik Portakal

Seçme şansın olmadan yaptığın ahlaklı şeyler, seni iyi biri yapar mı?Bir katil, birilerinin canına kast ettiği için mi katildir yoksa bu eylemi gerçekleştirdiği için mi?

Image

Hızlı ve Yavaş Düşünme

klın, rasyonel gibi görünse bile ne derecede yanlılık gösterebileceğini ve farkında olmadan biriktirdiğimiz beklentilerin aslında ne ölçüde mantık dışı olabileceğini göstermektedir.

Image

Akış: Mutluluk Bilimi

“Bir anlamda her insan kendi kişisel varoluşunun tarihçisidir.” Prof. Dr. Mihaly Csikszentmihalyi

arrow-up icon