Okunuyor:
Öncesi Çaresizlik; Sonrası Pişmanlık Olan En Hiddetli Duygu: Öfke
Paylaş:
Image

Öncesi Çaresizlik; Sonrası Pişmanlık Olan En Hiddetli Duygu: Öfke

Fatih Yurdalan
1 yıl önce

 Genel olarak öfke doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal tepkidir. Kontrolsuz öfkenin hem birey hem de toplum üzerinde son derece yıkıcı bir etkisi vardır (Soykan, 2003). Öfke, genellikle suça ve şiddete yönelik davranışlarla ilgili olarak eş ve çocuk tacizi örneklerinde, toplu şiddet olgularında kendini göstermektedir. Bireyin sadece kendisine değil aynı zamanda çevresine de zarar verebileceği olayların yaşanmasına neden olan bir duygudur (Özmen, 2004). Örneğin aile içinde ebeveynlerin kendileri veya ebeveyn çocuk arasında yaşanan öfke patlamaları ailede huzursuzluğa, mutsuzluğa ve hatta aile yıkımına yol açabilir.


Bir kişiye, duruma veya olaya sinirlenmenin altında birçok neden yatabilir. Öfke duygusunun ortaya çıkmasında çoğunlukla görünen olaydan çok gizil olayın rolü vardır (Camadan ve Yazıcı, 2017). 

Bu duruma örnek vermek gerekirse akşam evinizde ailenizle birliktesiniz ve çocuğunuz yanlışlıkla bir bardağı elinden düşürüyor ve kırıyor. Sizin bu basit olaya tepkiniz öfke dolu bir bağırma, sözlü şiddet ve belki de öfkenizi kontrol edemediğiniz için fiziksel şiddet oluyor. Tüm bunların sonucu olarak eşinizle tartışıyorsunuz. Şimdi öfkenizin kaynağına bakarsak öfkenizin aslında bardağın kırılmasına değil belki de gün içinde yaşadığınız başka bir olumsuz duygudurumun, örneğin patronunuzla yaşadığınız bir tartışmanın sonucu olduğunu görebiliriz.


Dolayısıyla öfke çoğunlukla o anki yaşanılan bir olaya değil daha öncesinde kişinin biriktirmiş olduğu düşünce ve duygu birikimine dayanır. Bu düşünce ve duyguların farkındalığına ulaşmak ise öfke kontrolünün birinci adımıdır. Öfke kontrolünü tam olarak sağlamak ise düşünce egzersizleriyle meydana gelmektedir. Hayal etme ve zihinde canlandırma tekniği birçok psikolojik yaklaşım tarafından benimsenmiştir ve pek çok psikolojik rahatsızlık için kullanılmaktadır (Cenkseven, 2003). 

Gün içinde sizi öfkelendirecek olayları ve bunlara karşıtepkinizi önceden zihninizde canlandırmanız öfkenin ortaya çıkmasını önleyebilir. Unutmamak gerekir ki nasıl beden sağlığımız için vücut egzersizleri yapıyorsak zihin sağlığımız için de düşünce egzersizleri yapmamız bizim için faydalı olacaktır. Bunun dışında nefes egzersizleri gibi egzersizler de öfkemizi kontrol altında tutmak için bize yardımcı çalışmalardandır.


Kaynaklar

Camadan, F., & Yazıcı, H. (2017). Investigation of the aggression tendency observed in university students in terms of different variables. Journal of Higher Education and Science7(2), 225-234.

Cenkseven, F. (2003). Öfke yönetimi becerileri programının ergenlerin öfke ve saldırganlık düzeylerine etkisi. Egitim Bilimleri ve Uygulama2(2), 153-167.

Özmen, S. K. (2004). Aile içinde öfke ve saldırganlığın yansımaları. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi37(2), 27-39.Soykan, Ç. (2003). Öfke ve öfke yönetimi. Kriz dergisi11(2)

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Benlik Saygısı

Benlik, kendimize ait olduğuna inandığımız kesin düşüncelerimiz, kendimizi algılayış biçimimiz ve kişiliğimize yön veren kalıtsal ve çevresel etmenlerin ortak bir ürünüdür.

Image

Ve Kanser Psiko-Onkolojiyi Doğurdu!

İnsan vücudunda bulunan her bir hücre, yaşamı boyunca belirli bir sayıda bölünebilir.

Image

Psikolojik Sözleşme

Psikolojik sözleşme iş dünyasının oluşumundan itibaren varlığını sürdürmüş olsa da teorik olarak söz konusu olması 1960 yılında Argyris tarafından gerçekleştirilmiş ve literatüre katılmıştır.

arrow-up icon