Okunuyor:
Pika Sendromu Nedir?
Paylaş:
Image

Pika Sendromu Nedir?

“Canım toprak yemek istedi”, “Biraz da demir…” şeklinde cümleler duydunuz mu? Evet, kulağa oldukça tuhaf geliyor ancak bu durumun bilimsel adı Pika Sendromu… Pika gerek gelişimsel gerek kültürel açıdan yenmesi müsait olmayan yiyecekleri yeme bozukluğuna verilen addır (Cantürk, Özdeş, Doğan, 2010). Bazı durumlarda vücutta ihtiyaç duyulan birtakım vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan sebeplerle birey bu maddeleri yemek isteyebilmektedir. Diğer durumlarda ise psikososyal gelişimin doğru bir şekilde ilerlememesi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun bir sendrom halinde değerlendirilmesini bazı araştırmalar sınırlandırmış durumdadır. Öncelikle, tanının çocuklarda konması için 2 yaş sınırı bulunmakta. Gelişimsel olarak çocuğun bir maddenin yenilebilir olmasını kavraması için belirli bir kapasiteye ihtiyacı vardır. Örneğin, 2 yaşın altındaki bir çocuk refleks olarak bile herhangi bir maddeyi ağzına götürebilir. Genellikle çocuklarda görülen pika sendromu demir eksikliği anemisi ile çöliayak hastalığı ile ilişkilendirilir. Bunlar dışında genellikle mineral eksiklikleriyle ilişkilendirilen pika sendromunda ruhsal problemlerin de etkisi olduğu gözlemlenmiştir. En yaygın olarak tüketilen maddeler ise; buz, kum, kil, toprak, plastik, bez, kireç, kağıt, saç, kibrit ucudur (Ertekin, Korkut, Sönmez, Ertekin, 2012). Yetişkinlerde genel olarak hamile olan kadınlarda görülmektedir ve gebelik bittiğinde de bu durum sona erer (Cantürk, Öztürk, Doğan, 2010). Kültürel bağlamların da buna sebep olduğu araştırmalar sonucunda görülmektedir. Örneğin, Afrika ve Amerika kıtasındaki bazı topluluklarda hamile kadınlara sabah bulantılarını azaltmak için çamaşır kolası yedirme alışkanlığı vardır.1 Bütün bunların yanı sıra pika sendromu, çocuk ve aile arasındaki olumsuz gelişmelerin bir sonucu olarak da karşımıza çıkabilir. Çocuğun sevgiden yoksun bir ortamda büyümesi ya da ebeveynlerin ihmalkar davranışları da pika sendromu için belirlenen sebepler arasında. İstismar da yarattığı stres koşuluyla sendromu tetikleyen etkilerden biri. Tüm bu psikolojik etkilerin yanı sıra birtakım nörolojik bozukluklar, şizofreni, otizm ve epilepsi gibi hastalıkların da sendroma sebep olduğu araştırmalar sonucunda ortaya konmuş durumda. Bazı durumlarda tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden geri çekilse de, belirli sağlık kontrollerinden sonra sendromun ne sebeple ortaya çıktığını anlamak ve buna uygun gerek tıbbi, gerekse psikolojik tedavilerle çözülmesi gereken; aksi takdirde daha büyük problemlere sebep olacağı ortaya konan bir sendrom türüdür.


 KAYNAKÇA

1: https://www.acibadem.com.tr/

Ertekin, Y., Korkut, Y., Sönmez, C., & Ertekin, H. (2012). Farklı bir pika hastalığı olgusu. Ankara Medical Journal12(3).

Cantürk, N., Özdeş, T., & Doğan, B. (2010). Pika: Bir olgu sunumu. Adli Tıp Dergisi24(3), 62-67.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Benlik Saygısı

Benlik, kendimize ait olduğuna inandığımız kesin düşüncelerimiz, kendimizi algılayış biçimimiz ve kişiliğimize yön veren kalıtsal ve çevresel etmenlerin ortak bir ürünüdür.

Image

Ve Kanser Psiko-Onkolojiyi Doğurdu!

İnsan vücudunda bulunan her bir hücre, yaşamı boyunca belirli bir sayıda bölünebilir.

Image

Psikolojik Sözleşme

Psikolojik sözleşme iş dünyasının oluşumundan itibaren varlığını sürdürmüş olsa da teorik olarak söz konusu olması 1960 yılında Argyris tarafından gerçekleştirilmiş ve literatüre katılmıştır.

arrow-up icon