Okunuyor:
Psikosomatik Bozukluk Nedir?
Paylaş:
Image

Psikosomatik Bozukluk Nedir?

İdil Çıtak
5 gün önce

Psikosomatik bozukluk, ruhsal kaynaklı bedensel rahatsızlıklara verilen genel addır. Psiko ruh, soma ise beden anlamına gelir. Psikosomatik yaklaşıma göre ruh ve beden bir bütün olarak ele alınmalıdır. Psikosomatik bozukluklar, yaşadığımız stres ya da içsel sıkıntıların bir şekilde dışa yansımasıdır. Kişinin fizyolojik yakınmaları olmasına rağmen organik kökenli bir hastalığının bulunmamasıdır (Maden, 1991). Doktora gittiğinizde sorununuzun “stres” kaynaklı olduğu söyleniyorsa muhtemelen bir tür somatizasyon yaşanıyordur. Somatizasyon, ruhsal bir problemin bedende görülebilen bir rahatsızlığa çevrilmesidir (Maden, 1991).

Psikosomatik hastalıklar kişinin duygusal çatışmalarından ya da travmalarından meydana gelebilir. Fakat bunun yanı sıra kalıtımsal nedenler, yapısal etkenler, erken çocukluk döneminde başlayan bireyleşme gelişimindeki eksiklik gibi nedenler de psikosomatik hastalıkların oluşumuna yol açar. Yapılan araştırmalar insanların içsel huzursuzluk ve streslerini, yaygın olarak beden yolu ile ifade ettiklerini göstermiştir (Maden, 1991).

Psikosomatik hastalıkları anlamak için ilk olarak beynin yapısını bilmek gerekir. Vücudun bilinçli kontrol olmaksızın fizyolojik süreçlerini düzenleyen sistemine Otonom Sinir Sistemi denir. Otonom sinir sistemi ise iki bölümden oluşur. Bunlardan biri sempatik diğeri ise parasempatik sinir sistemidir. Parasempatik sistem, sorunsuz durumdur. Sempatik sinir sistemi ise beynin tehlikeli bir durum algıladığında devreye “savaş ya da kaç” metodunu sokmasıdır (Maden, 1991). Beyin tehlikeli bir şey yaşadığı zaman parasempatik sistemi devreye sokar; fakat tehlikeli bir şey yaşadığını sandığı zaman da parasempatik sistemi devreye sokar ve “mış gibi” yapmaya başlarız. Kalp krizi geçiriyormuş gibi, nefes alamıyormuş gibi.. Psikosomatik hastalıklar, kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda bozduğu için hayata adapte olmak zorlaşır ve kişinin odak noktası bedeni olmaya başlar.

Psikosomatik hastalıkların ruh sağlığı ile beden sağlığı arasında doğrudan bir ilişkisi vardır. Bu ilişkiden ötürü, kişi hayatında bir şeyler yolunda gitmediği zaman strese girer (Maden, 1991). Ruhta oluşan stres sebebiyle vücut kendince bir çözüm üretmeye ya da uyum sağlamaya çalışır. Kişi stresle mücadele etmede yetersiz kalıp stres seviyesi arttığında ise vücudumuz durumdan etkilenmeye başlar. Psikosomatik hastalıkların en büyük sebebi stres olmakla beraber, hastalığın altında yatan nedenler günümüzde büyük ölçüde bilinmemektedir. Bunun yanında genetik yapının, öğrenme davranışının ve çocuklukta yaşanan travmatik tecrübelerin psikosomatik hastalık riskini artırdığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

Kaynakça

Maden, A. H. (1991). Psikosomatik Hastalıklar ve Kültür. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Dergisi, 35(2), 1-3.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Benlik Saygısı

Benlik, kendimize ait olduğuna inandığımız kesin düşüncelerimiz, kendimizi algılayış biçimimiz ve kişiliğimize yön veren kalıtsal ve çevresel etmenlerin ortak bir ürünüdür.

Image

Ve Kanser Psiko-Onkolojiyi Doğurdu!

İnsan vücudunda bulunan her bir hücre, yaşamı boyunca belirli bir sayıda bölünebilir.

Image

Psikolojik Sözleşme

Psikolojik sözleşme iş dünyasının oluşumundan itibaren varlığını sürdürmüş olsa da teorik olarak söz konusu olması 1960 yılında Argyris tarafından gerçekleştirilmiş ve literatüre katılmıştır.

arrow-up icon