Okunuyor:
Rubin’in Hoşlanma ve Aşk Ölçeği
Paylaş:
Image

Rubin’in Hoşlanma ve Aşk Ölçeği

Şükrü Önbaş
3 yıl önce

Psikolog Zick Rubin, aşkı deneysel olarak ölçmek için bir yöntem geliştiren ilk kişilerdendir. Rubin, aşkın üç öğeden oluştuğuna inanıyordu: Bağlanma, ilgi ve yakınlık/mahremiyet.


   -Bağlanma: Bir başkasıyla birlikte olma ve ondan ilgi görme ihtiyacı. Onaylanma ve fiziksel temas, bağlanmanın önemli bileşenleridir.


-İlgilenme: Bir başkasının ihtiyaç ve mutluluğunu, kendi ihtiyaç ve mutlulukları kadar önemseme.


-Yakınlık/Mahremiyet: Özel arzu, duygu ve inançlarını paylaşma.


Rubin, bu öğeleri ölçecek iki anket geliştirdi. Rubin’e göre birinden hoşlanmak ve ona aşık olmak arasındaki fark, onu değerlendiriş biçimimizden anlaşılabilirdi. Rubin’in soruları buna göre ayarlandı. Soruların bir kısmı hoşlanma, bir kısmı ise aşık olma duygularını ölçüyordu. Rubin sorularını bir grup katılımcıya uyguladı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Soruları, iyi arkadaşları ve (romantik anlamda) değer verdikleri birini düşünerek cevaplamalarını istedi. Sonuçta iyi arkadaşla ilgili puanlar hoşlanma ölçeğinde yüksekken, değer verilen bir başkasıyla ilgili puanlar aşk ölçeğinde yüksek çıktı. Böylece Rubin, aşk duygularını başarıyla ölçmüş oluyordu.


Kaynak: Kleinman., P. (2016). Psiko 101 (9). Okyanus Yayınları.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Bilimsel Makale Nasıl Yazılır?

Bilimsel makale yazmaya yeni başlayan kişiler için derlenen bu yazımızda dikkat edilmesi gereken birçok önemli kurala yer verip, bilimsel makale nasıl yazılır onu açıklamaya çalıştık.

Image

Merkezi Eğilim Ölçüleri

Pek çok psikoloji öğrencisi, seçtikleri ana dalda mezuniyet için istatistik derslerinin gerekli olduğunu fark ettikleri anda şaşırır. Evet başta şaşırtıcı gelse de, istatistik dersleri neredeyse...

arrow-up icon