Okunuyor:
Seyirci Etkisi ve Kitty Genovese Vakası
Paylaş:
Image

Seyirci Etkisi ve Kitty Genovese Vakası

Şükrü Önbaş
3 yıl önce

1964 yılında New York’ta Kitty Genovese adlı genç bir kadın evinde bir adamın saldırısına uğrar. Çevre apartmanlarda yaşayan en az 38 kişi çığlıkları duymasına ve olaya şahit olmasına rağmen hiçbiri kadına yardıma gelmez ve hatta polisi bile aramaz.


Bu durum sosyal psikolojide “seyirci etkisi” olarak bilinmektedir. Seyirci Etkisine göre,insanların yardım etme davranışı başkalarının varlığından etkilenir. Hatta acil bir durumda, olaya tanıklık eden kişi sayısı ne kadar fazla ise, kişiye yardım etme ihtimali de o kadar düşüktür. Seyirci etkisinin nedeninin, yardıma ihtiyacı olan kişiye karşı duyulan sorumluluğun seyirciler arasında dağılması olduğu düşünülür. Bu da bireysel olarak yardım etme davranışımızı doğrudan etkiler.


Kaynak: Kağıtçıbaşı., Ç. ve Cemalcılar., Z. (2015). Dünden bugüne insan ve insanlar. (17). Evrim Yayınları.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Görmezden Geldiğimiz Bir Takım Olay, Durum ve İnsanlar: “Seyirci Etkisi”

Kalabalık bir yolda yürürken tanımadığınız birinin yerde yattığını görseydiniz tepkiniz ne olurdu? İçinizdeki insancıl duygulardan dolayı şuan “Kesinlikle yardım ederdim!” diyebilirsiniz ama ne yazık

Image

Olumlu ve Olumsuz Duyguların Kontrolü: Duygu Düzenleme Stratejileri

Duygu, birey için önemli sayılabilecek durumlar söz konusu olduğunda koşulsal olarak, bazı durumlarda ise neredeyse otomatik olarak ortaya çıkan deneyimsel davranışlar örüntüsü, fizyolojik tepki...

Image

B.F. Skinner kızını bir kutuda mı yetiştirdi ?

Skinner’ın, “havalı beşik” (“bebek bakıcısı” veya “vâris düzeltici” ismiyle de anmaktaydı) adını verdiği bir çeşit beşik/oyun parkı geliştirdiğini biliyor muydunuz?

arrow-up icon