Okunuyor:
Sigmund Freud Hakkında Az Bilinen 10 Şey
Paylaş:
Image

Sigmund Freud Hakkında Az Bilinen 10 Şey

Şükrü Önbaş
3 yıl önce

1- Doğduğunda cenin zarı kafasına yapışık haldeydi.

Freud, cenin zarıyla birlikte doğdu. Bu durumda cenin zarı bebeğin kafasına yapışık halde bulunmaktadır. O zamanların batıl inancıyla bu iyi bir işaret olarak görülmekteydi. Freud’un annesi bu durumu yeni doğan çocuğu için mutluluk ve şöhretin bir habercisi olduğuna inandı.


2- Annesi, babasından 20 yaş küçüktü.

Freud’un annesi, babasından 20 yaş küçüktü. Babası bu evlilikten önce bir kez daha evlenmiş ve o evlilikten de 2 çocuğu olmuştu. Öyle ki, Freud’un üvey kardeşlerinden birisi annesinden büyüktü. Sigi’nin en yakın oyun arkadaşı da aslında kendi yeğeniydi.


3- Diğer çocuklardan hep ayrı bir yerde tutuldu.

Freud’un babası onu tüm çocuklarından ayrı bir yerde tutardı. Öyle ki, on kişinin yaşadığı üç odalı evde Freud’un çalışması için özel odası bulunuyordu. Çocukluğundan beri önemli bir biliminsanı olacağından ne kendisinin, ne de ailesinin şüphesi vardı. Ancak bu düş Freud’un zor zamanlar geçirmesini sağlayacak, ömrünün büyük bir bölümünü önemli bir keşif yaparak adını duyurma takıntısıyla uğraştıracaktı.


4- Liseden mezun olduğunda 8 dil biliyordu.

Freud, liseye normalden bir yıl önce başladı ve bu okuldan 17 yaşından ödül alarak mezun oldu. Evde Almanca ve İbranice konuşurdu. Okulda Latince, Yunanca, Fransızca ve İngilizce öğrenmişti. Ayrıca kendi çabalarıyla da İtalyanca ve İspanyolca öğrenmişti.


5- Kokainin depresyonu tedavi ettiğini buldu.

Kokainin zararlı etkileri keşfedilmeden önce Freud tıp dünyasında ilk defa kokain kullanan kişi oldu. Kendisi, nişanlısı, kardeşleri için kullanıma hazır hale getirdi ve kokainin tıp alanında ilk defa kullanılmasından sorumlu oldu. Freud, kokainin depresyonu tedavi ettiğini bulmuştu ve kronik sindirim güçlüğü çeken hastalarına yardım etmişti. Aslında Freud, kendisinin o hep istediği ün ve onaylanmayı ona kazandıracak şeyin kokain olduğunu düşünmüştü.


6- Martha Bernays’a delice aşık oldu.

Freud 26 yaşındayken, Martha Bernays adlı 21 yaşındaki bir kadına delice aşık oldu ve iki ay sonra nişanlandılar. Ancak maddi zorlukları nedeni ile 4 yıl nişanlı kaldı ve bu sürede annesiyle Almanya’da yaşayan Martha’yı sadece 6 kez görebildi. Sigmund Freud, Martha Bernays ile 14 Eylül 1886 yılında evlendi ve bu evlilikten 6 çocuğu oldu.

Freud’un Martha’ya yazdığı mektuptan:

 “Şu andan sonra kendi ailende ancak bir misafirsin. Seni hiç kimseye bırakmam… Eğer benim hatırım için ailenden vazgeçecek kadar beni sevmiyorsan, beni kaybedersin ve hayatını bir enkaza çevirirsin. Zorbalık yapmak zorunda kalırım.” 

7- Kızı Anna Freud ünlü ve etkili bir psikolog oldu.

Anna Freud, Sigmund Freud’un 6 çocuğundan en küçüğü olarak 3 Aralık 1895’te Viyana’da doğdu. Liseden sonra Anna, babasının çalışmalarını Almanca’ya çevirmeye ve ilkokul öğretmenliğine başladı. Bu sürede Anna çocuk terapisine ilgi duymaya başlamış ve 1918 yılında verem hastalığına yakalandığında işini bırakmak zorunda kalmıştır. Bu zor zamanlarda rüyalarını babasına anlatmaya başlar. Babası onu analiz ettikçe, Anna’nın ilgisi babasının mesleğine doğru kaymış ve psikanalizde bir kariyer edinmeye çalışmıştır.

Anna Freud, babasının birçok temel düşüncesine inansa da, kendisi bilinçaltının yapısından daha ziyade ego, ruhsal dinamik ve motivasyonlarla ilgileniyordu. Anna Freud’un bu ilgisi sonunda, 1936 yılında “Ego ve Savunma Mekanizmaları” adlı önemli bir yayına dönüştü.

8- “Bazen bir puro, sadece bir purodur” sözü muhtemelen kendisine ait değildir.

Freud, günde 20’ye yakın puro içerdi ve şu çok bilinen ünlü sözle anılır: “Bazen bir puro sadece, bir purodur.” Bu ünlü alıntı sık sık tekrarlansa da, araştırmacılar muhtemelen bu sözün Freud’a ait olmadığını; bu alıntının bir gazeteci tarafından Freud’a atfedildiğini düşünmekteler.

9- Hayatı boyunca sadece 1 kez ABD’ye gitti.

Freud, 1909’da Amerikalı Psikolog G.Stanley Hall tarafından Clark Üniversitesi’ne, Psikanalizi anlatması için konuşmaya davet edildi. Teklifi ilk başta reddetse de Freud, Hall’ın ısrarı sonrası ikna oldu ve arkadaşları Carl Jung ve Sandor Frenczi ile ilk ve son kez ABD’ye gitti.

10- Ağız kanseri oldu ve kendi ölümünü doktorundan istedi.

Freud, Nazi’lerin Avusturya’yı ele geçirmesinden dolayı 1938 yılında ailesiyle birlikte İngiltere’ye kaçtı. Hayatı boyunca içtiği puroların etkisiyle aynı yıl ağız kanserine yakalandı. Özel doktoru Max Schur’dan yıllar önce kendisinin gereksiz yere acı çekmemesini sağlayacağına dair söz almıştı. Freud, Schur’a 21 Eylül 1939’da bu sözü hatırlattı. Doktor Schur, Freud’a aşırı dozda morfin verdi ve 12 saat sonra yineledi. Freud komaya girdi ve yıllarca çektiği acılar 23 Eylül 1939’da son buldu.

Kaynak:

Kleinman, P. (2016). Psiko 101 (9). Okyanus Yayınları.

Schultz, D. ve Schultz, S. (2007). Modern Psikoloji Tarihi (1). Kaknüs Yayınları.

10 Facts About Sigmund Freud. verywellmind.com., https://www.verywellmind.com/facts-about-sigmund-freud-2795861Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Düşüncelerimiz Dil Yapımızdan Etkilenir mi?

Sapir-Whorf Hipotezi insan düşüncesinin yerel dilerden çok yoğun bir şekilde etkilendiğini söylemektedir.

Image

John Lee’nin 6 Aşk Tarzı

John Lee, aşkın 6 türünün olduğunu ve bunların bir renk skalasına benzediğini düşünüyordu. Lee’ye göre 3 temel renk olduğu gibi, aşkın da 3 temel türü vardır.

Image

Carl G. Jung’un Ortak Bilinç Altı Kavramı

Yeni doğmuş bir çocuk annesini nasıl tanır ve onunla derin bir bağ kurar? Neden genelde insanlar karanlıktan korkar veya Tanrı’ya inanır?

arrow-up icon