Okunuyor:
Sigmund Freud Kimdir?
Paylaş:
Image

Sigmund Freud Kimdir?

Şükrü Önbaş
3 yıl önce

Freud 1856 yılında bu gün Çek Cumhuriyeti sınırında bulunan Moravia’da dünyaya gelmiştir. Dört yaşında iken ailesi Avusturya’nın Viyana şehrine taşınmıştır. Psikolojinin en önemli ekolünün kurucusu olan Freud’u anlamak onun geçmişini anlamaktan geçiyor. Düşük sınıflı bir ailenin sekiz çocuğundan ilki olarak dünyaya gelmiştir.

Freud’un babası onu tüm çocuklarından ayrı bir yerde tutardı. Öyle ki on kişinin yaşadığı üç odalı evde Freud’un çalışması için özel odası bulunuyordu. Çocukluğundan beri önemli bir bilim insanı olacağından ne kendisinin nede ailesinin şüphesi vardı. Ancak bu düş Freud’un zor zamanlar geçirmesini sağlayacak, ömrünün büyük bir bölümünü önemli bir keşif yaparak adını duyurma takıntısıyla uğraştıracaktı.


Freud çok başarılı bir öğrenciydi. Pek çok çok ilgi alanı olmasına karşı Yahudi olması, (Daha sonra kendisini ateist olarak tanımlayacaktır.) nedeniyle meslek seçimi sınırlandırılmıştı (Viyana’da o zamanlar Yahudi erkekler için tek seçenek Tıp ve Hukuk okumaktı) oda tıp okumayı tercih etti.


Freud’un ilk hedefi nöropsikoloji alanında araştırmalar yapmaktı. Ama araştırmacı kadrosuna girmek zor olduğundan dolayı nöroloji alanında kendi muayenehanesini açtı. 1877 yılında ilk yayını ortaya çıkardı (Anatomi ve fizyoloji üzerine makaleler). Daha sonra 1882 yılında uzun çabalar sonucu Martha Bernays (Freud’un hayatına daha detaylı bakarsanız Martha İle evlenmesinin ne kadar zor olduğunu öğrenebilirsiniz) ile evlendi. Frued’un kaderini büyük ölçüde öğrenim yıllarında tanıştığı Josef Bruer  adında fizyolog, tıp doktoru, psikolog olan histeri ve hipnoz üzerine çalışmalar yapan bu adam değiştirecekti. Onun kendisini tam olarak Psikoloji’ye vermesini sağlayacaktı. Kariyerinin en önemli dönemlerinde bir çok psikosomatik rahatsızlıklar geçirecek, aynı zamanda abartılı ölüm korkusu (Freud’un kavramıyla Thanatos) ve diğer fobilerini beraberinde getirecekti. Freud’un bir insana kıyasla uzun süren ömrüne onlarca araştırma sığdıracak psikoloji alanında bir çığır açacaktı. Kendi zamanının ve tüm zamanların en önde gelen bilim dehası 1933 yılında Almanya’da Nazi rejiminin iktidara gelmesiyle İngiltere’ye taşındı 1939 yılında ise orada hayata gözlerini yumdu.


En Önemli Eserleri;

Günlük Yaşamın Psikopatolojisi.

Rüyaların Yorumu

Totem ve Tabu

Uygarlığın Huzursuzluğu

Haz İlkesinin Ötesinde

Bir Yanılsamanın Geleceği

En Önemli Kavramları;

İd-Ego-Süperego (Yapısal Model)

Libido ve Thanatos

Bilinç-Bilinçöncesi-Bilinçaltı (Topografik Model)

Savunma Mekanizmaları

Odiepus ve Elektra

Psikoseksüel Gelişim Dönemleri

Rüyaların araştırılması

Serbest Çağrışım

Freud Sürçmesi

Kazalar


Kaynaklar

Jerry M. Burger, Kişilik; Psikoloji Biliminin İnsan Doğasına Dair Söyledikleri, Kaknüs Yayınları

Dr. Gerald Corey, Psikolojik Danışma Psikoterapi Kuram ve Uygulamaları, Mentis Yayınları

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Sigmund Freud Hakkında Az Bilinen 10 Şey

Freud, cenin zarıyla birlikte doğdu. Bu durumda cenin zarı bebeğin kafasına yapışık halde bulunmaktadır. O zamanların batıl inancıyla bu iyi bir işaret olarak görülmekteydi. Freud’un annesi bu dur...

Image

Düşüncelerimiz Dil Yapımızdan Etkilenir mi?

Sapir-Whorf Hipotezi insan düşüncesinin yerel dilerden çok yoğun bir şekilde etkilendiğini söylemektedir.

Image

John Lee’nin 6 Aşk Tarzı

John Lee, aşkın 6 türünün olduğunu ve bunların bir renk skalasına benzediğini düşünüyordu. Lee’ye göre 3 temel renk olduğu gibi, aşkın da 3 temel türü vardır.

arrow-up icon