Okunuyor:
Skinner’in Distopyası
Paylaş:
Image

Skinner’in Distopyası

Şükrü Önbaş
3 yıl önce

Dünyanın en tanınmış psikologlarından biri olan Amerikalı Radikal Davranışçı Burrhus Frederic Skinner’ın aynı zamanda bir distopya romanının yazarı olduğunu biliyor muydunuz? Skinner, 1948 yılında yaşamlarının her alanının “olumlu pekiştirme” ile kontrol edildiği 1000 üyeye sahip kırsal bir topluluğu anlatan “Walden Two” isimli bir roman yayınlamıştır. Romanın, Skinner’ın kırkbir yaşında deneyimlediği depresif bir dönem ve orta yaş krizinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıktığı iddia edilmektedir. Hatta B.F. Skinner’ın kendisi, “Walden Two’daki hayatın çoğu, benim yaşadığım dönemlerdir” itirafında bulunmuştur.


“Başkalarına söylemeye henüz hazır olmadığım şeyleri söyleme konusunda Frazier’ı (romanın baş karakteri) serbest bıraktım” (Skinner, 1979)… Walden Two, 1960’lı yılların başına kadar kimileri tarafından övülürken, çoğunlukla sert eleştirilere maruz kalmış hatta alay konusu edilmiştir. Kitap daha sonraları popülerlik kazanmış ve Skinner’ın vefat ettiği yıl olan 1990’da satışı yaklaşık 2,5 milyona ulaşmıştır.


Kaynak: Schultz., S. ve Schultz., D. (2016). Modern Psikoloji Tarihi. (17). Kaknüs Yayınları.

Bunları beğenebilirsiniz.

Image

Görmezden Geldiğimiz Bir Takım Olay, Durum ve İnsanlar: “Seyirci Etkisi”

Kalabalık bir yolda yürürken tanımadığınız birinin yerde yattığını görseydiniz tepkiniz ne olurdu? İçinizdeki insancıl duygulardan dolayı şuan “Kesinlikle yardım ederdim!” diyebilirsiniz ama ne yazık

Image

Olumlu ve Olumsuz Duyguların Kontrolü: Duygu Düzenleme Stratejileri

Duygu, birey için önemli sayılabilecek durumlar söz konusu olduğunda koşulsal olarak, bazı durumlarda ise neredeyse otomatik olarak ortaya çıkan deneyimsel davranışlar örüntüsü, fizyolojik tepki...

Image

B.F. Skinner kızını bir kutuda mı yetiştirdi ?

Skinner’ın, “havalı beşik” (“bebek bakıcısı” veya “vâris düzeltici” ismiyle de anmaktaydı) adını verdiği bir çeşit beşik/oyun parkı geliştirdiğini biliyor muydunuz?

arrow-up icon