haticey

Hatice Berçem Yılmaz

@haticey


Image

Görmek İstenilen, Aslında Olan: Toplumsal Cinsiyet

Sen kadınsın, ben erkek. Bizi birbirimizden ayıran sence ne? Sorunun yalnız bir cevabı var, biyolojik farklılıklarımız. Peki, sadece bu kadar küçük bir sebep bizim çok farklı olduğumuzu öngörebilir mi?

1 yıl önce

Image

“Olmayacak, Biliyorum” Dediğimiz Her An: Öğrenilmiş Çaresizlik

“Kesinlikle olmayacak”, “Boş yere umut ediyorum”, “Hiçbir şeyin düzeleceğine inanmıyorum”. Bir hayat hayal edin, içinde umut olmayan, inanç olmayan… Her şey ne kadar da zor olurdu öyle değil mi?

1 yıl önce

Image

Alzheimer

Unutmak mı? Unuttuğunu bile bilmemek mi? Kim olduğunuzu bilmek, aynaya baktığınızda kendinizi tanımak, sevdiklerinizin isimlerini ve onlarla paylaştığınız her anı unutmak sizce nasıl olurdu?

1 yıl önce

Image

Kadın Bedeni Cinselliğe “Hayır” Derse: Vajinismus ve Disparoni

Birçok kadının söyleyemediği, ya da söylemekten çekindiği bir konudur vajinismus. Cinsel hayatımızın bir kusuru gibi algılanmasından, bizim hatamız olduğunu düşünmekten korkarız.

1 yıl önce

Image

Kendimize Söylediğimiz Yalanlar: Bilişsel Çelişki ve Dengeleme Kuramları

Hepimiz bir konuda ne düşünüyorsak öyle davranmak isteriz. Bazı durumlarda davranışımız ile düşüncelerimiz birbirine benzemez ve bu tutarsızlık bizi rahatsız eder.

2 yıl önce

Image

Empati

Koyu bir sohbet içerisindesiniz, arkadaşınız size “şimdi neden böyle düşünüyorum, anladın mı?” şeklinde bir soru yönlendirdi. Yaşanılan olay her neyse onu gerçekten anlayabilmek için ne gerekiyor?

2 yıl önce

Image

Erotomani Sendromu

Erotomani sendromu, kişinin karşısına çıkan hemen hemen herkesin kendisine aşık olduğu sanrısına kapılmasıdır. Sendrom genellikle kadınlarda görülür ve ...

2 yıl önce

Image

Kıskanmanın Korkunç Hali – Othello Sendromu

Kıskanmak, ilişki içerisinde diğer insanları tehdit unsuru olarak görmekle başlayan, gerek güvensizlik gerekse yetersizlik duygularıyla ortaya çıkabilecek, zaman içerisinde boyutlarını ...

2 yıl önce

Image

Pika Sendromu Nedir?

“Canım toprak yemek istedi”, “Biraz da demir…” şeklinde cümleler duydunuz mu? Evet, kulağa oldukça tuhaf geliyor ancak bu durumun bilimsel adı Pika Sendromu…

2 yıl önce

Image

Kayıp, Ölüm ve Yas Süreci

İnsanlığın varoluşundan bu yana kayıplar, ölümler ve bu durumlara ilişkin savunma mekanizmalarının geliştirildiği bir yas sürecinin var olduğu düşünülmektedir.

2 yıl önce

arrow-up icon