zirvepasa

Zirve Paşa

@zirvepasa


Image

Ekran Ötesi

‘Akıl sağlığı yerinde olmayan yalnız birini, ona çöp gibi davranıp dışlayan bir toplum ile karşı karşıya getirirsen eline ne geçer?’

2 yıl önce

Image

Otomatik Portakal

Seçme şansın olmadan yaptığın ahlaklı şeyler, seni iyi biri yapar mı?Bir katil, birilerinin canına kast ettiği için mi katildir yoksa bu eylemi gerçekleştirdiği için mi?

2 yıl önce

Image

Hızlı ve Yavaş Düşünme

klın, rasyonel gibi görünse bile ne derecede yanlılık gösterebileceğini ve farkında olmadan biriktirdiğimiz beklentilerin aslında ne ölçüde mantık dışı olabileceğini göstermektedir.

2 yıl önce

Image

Akış: Mutluluk Bilimi

“Bir anlamda her insan kendi kişisel varoluşunun tarihçisidir.” Prof. Dr. Mihaly Csikszentmihalyi

2 yıl önce

Image

Psikolojik Antropolog Roger Caillois ’e göre Hangi Oyun Canavarısınız?

Oyun, bizi hazırlayan keyifli bir öğretmen gibidir. Eğer onu korumayı becerebilirsek, tüm hayatımız boyunca bizi yönlendiren harikulade bir rehber olarak hep yanımızdadır.

2 yıl önce

Image

Beden Asla Yalan Söylemez

Hürmet etmeye zorlandığımız için hürmet ettiklerimizin ne kadarı gerçek olabilir? Tüm çıplaklığıyla yaşanan olayları zihinde çarpıtsak, hafızadan silsek bedenimiz peşimizi bırakacak mı?

2 yıl önce

Image

Kendi Kendine Psikanaliz

“İnsan kendini tanıyabilir mi? Ya da başkalarını? Ya da tanımalı mı? Peki kendini tanımak nedir? Tanınacak olan ‘kendi’ nedir?”

4 yıl önce

Image

Bir Şizofren Kızın Güncesi

“Yalnızca gerçekliği yitirip insanlık dışı ve acımasız ‘Aydınlanma Ülkesi’ nde yıllarca yaşamış olanlar, yaşamanın gerçek sevincini tadabilir ve insanlığın bir parçası olmanın paha biçilemez...

4 yıl önce

Image

Hasta Toplumlar

İnsanlar, hayatlarını şekillendirirken ait olduğu topluluğun aktardığı bilgilere göre bir anlam bütünlüğü, sistematik bir algılama anlayışı geliştirirler.

4 yıl önce

Image

Pozitif Psikoloji, Sağlık Davranışını Yordayabilir Mi?

Peki, hastalıklardan ve patolojik boyutlardan, kişisel iyi olmayışlardan ziyade iyi oluşlarla, nelerin hayatı doyurucu hale getirdiği veya neleri iyi yapabildiğimiz...

4 yıl önce

arrow-up icon